Breakout session på Almene Boligdage om grøn omstilling i samspil mellem beboere og administration.
OBS! Arrangementet finder sted på Almene Boligdage. For at deltage skal du have billet hertil. Tilmeld dig Almene Boligdage her.
Den grønne omstilling er på alles læber. Det er en vigtig dagsorden, som vedrører alle. De færreste er i tvivl om, hvilke konsekvenser det vil have, hvis vi ikke formår at reducere vores udledning af drivhusgasser markant. Der er med andre ord brug for handling.
Samtidig er det en kompleks dagsorden, hvor begreber som CO2-ækvivalenter, EPD’er, LCA og scopes bruges i flæng af fagpersoner. Det er ikke ligefrem ord, der indgår i hverdagssamtalen rundt om i de danske hjem, og det skal de måske heller ikke. Men hvis vi skal nå vores reduktionsmål, er der nødt til at være en tryg vej til handling, hvor beboere, bestyrelser og administration kan tale om konkrete muligheder for at gøre en forskel og effekter af indsatserne.
På denne session kan du blive klogere på, hvordan tre boligorganisationer arbejder med den grønne omstilling på tre forskellige niveauer. Du kan selv deltage i drøftelserne og bringe dine perspektiver i spil undervejs.
Velkomst
v. Niklas Jarnit, sekretariatsleder i AlmenNet
Klimaregnskaber og strategi
Hvordan kan klimaregnskaber og bæredygtighedsstrategier skabe en dialog om den grønne omstilling i hele boligorganisationen.
v. Preben Jacobsen, direktør i DOMI Bolig
Dialogværktøj til bæredygtige valg i byggesager
Præsentation af DABs tilgang ved bygge- og renoveringssager, og hvordan de sikrer en ligeværdig dialog om bæredygtige valg i deres byggesager.
v. Charlotte Heitmann, projektleder i DAB
Pause
Grønt engagement – beboer til beboer
I boligafdelingen Hyldespjældet har beboerne oversat FNs Verdensmål til konkrete indsatser og mål, der er relevante for deres kontekst.
v. Povl Markussen, beboer i Hyldespjældet
Afrunding og samlet debat
Fælles opsamling og afrunding med mulighed for spørgsmål på tværs af de tre perspektiver.
Tak for i dag
Når du har tilmeldt dig Almene Boligdage, vil du modtage en mail med et link til Eventbuizz, som er BLs konferenceapp, hvor du kan tilmelde dig sessionen. Der er et begrænset antal af pladser til hver session, og tilmeldingen sker derfor efter først til mølle-princippet.
Sessionen finder sted i Tivoli Hotel, Arkaden 8 på 2. sal.
Tivoli Hotel & Congress Center
Arni Magnussons Gade 2
1577 København V